İp adresi nedir?

Bir bilgisayar ağı üzerinde her bilgisayara atanan 4’ lü sayı kümesine Ip adresi denir. Bunu web siteler üzerinde düşündüğümüzde, tarayıcı üzerinde yazdığımız her alan adına karşılık gelen sayılardır. Örneğin; google.com alan adı için ip adresini 73.14.213.99 olarak girebiliriz.

İp adresleri nasıl çalışır?

İnternet tarayıcınıza herhangi bir alan adını yazdığınızda , tarayıcınız ilk olarak bu alana adına karşılık gelen ip adresini arar, alan adı ip adresi ile eşleştiğinde ise, ip adresinin bulunduğu sunucuya erişim sağlanır.

Web sitesi için unique – benzersiz ip adresi neden önemlidir?

Unique – benzersiz ip adresine sahip siteler daha istikrarlı ve güvenilirdir. İp adresini paylaşan web sitelerin dezavantajları ; ip adresine sahip sitenin kesintileri = aynı ip’ deki paylaşılan web sitesi

Çoğu web hosting sağlayıcıları bir sunucu üzerinde binlerce web sitesi barındırır. Buda aynı sunucuda olan web sitelerinin aynı ip’ yi paylaşmalarına neden olur. Diyelim sunucu üzerinde 2000 adet web sitesi olsun, bunlardan herhangi birinin engellenmesi veya kara listeye girmesi durumunda, aynı ip’ yi paylaşan diğer 1999 siteninde engellenmesine yada geçici bir süre yayınlarının durdurulmasına neden olabilir. Çünkü sunucunun güvenliği açısından ip adresine gelecek herhangi bir saldırıda , diğer sitelerin güvenliği sağlanıncaya kadar yayınları durdurulabilinir. Sizin web siteniz çok fazla güvenlik açığı yoksa bu saldırıdan büyük olasılıkla etkilenmez ancak yayınlarının kesintiye uğraması istenmeyen bir durumdur. İşte bu can sıkıcı durumdan kurtulmak için bir unique – benzersiz ip adresine sahip olabiliriz, hem sitenin güvenliği hemde istikrarı konusunda bize büyük katkısı olacaktır. Unique – benzersiz ip adresi için hosting sağlayıcınızla görüşebilir, belirlenen harici ödemeyi yaparak satın alabilirsiniz.