Birden çok etkili alan adları kullanarak; marka güvenliğinizi korur, dinamik çevrimiçi kimlik oluşturmada ilk adımları atabilir, özellikle işletmenin gelecekte büyüme olasılığına karşı, hedef ürünlerini daha kısa sürede hedef kitleye tanıtabilmek amacıyla yararlı olabilir.

Günümüzde bir ürün yada kurumu aramak istenildiğinde ilk başvurulan araç internet arama motorları. Aramadada en çok kullanılan firmanın yada kurumun ismi değil, direk ürünün yadagerçek hedefin kendisidir. Bunun için aynı ürüne sahip rakip firmalardan bir adım önde olabilmek ve aramalarda en önde çıkabilmek için, ürüne özel alan adı (domain) almak daha avantajlıdır.

Birde çok etki alan adı (multi domain) almanın avantajları şunlardır;

1- Genişleme : Yerel olarak işe başlayabilir, ancak daha sonra uluslar arası platformda yerinizi alma hedefiniz varsa, önce kendi ülkenizdeki alan adı uzantılarından başlayabilir (.com.tr gibi) daha sonra genel alan adlarından (.com, .net, .org gibi) birini kullanabilrsiniz.

2-Yazım Hatası : Müşterilerinizin alan adınızı yazarken yanlışlıkla bir harf eksik ,fazla yada hatalı harf kullanabilir, ürün için hedeflediğiniz kitle büyükse , bu olabilecek hataları göz önüne alarak bunlara uygun alan adları alabilirsiniz. Böylece hata sayfası yada rakip firmanın sitesine yönlenmemiş olur. Örneğin; morbeyaz.org olarak siteye girebilecek bir kişinin morbyaz.org girebilmesi ihtimaline karşı alan adı alınabilinir.

3- Rakipleri Engellemek : Şirketinizi aramalarda ön plana çıkaran ismini yada anahtar kelimeleri içeren alan adlarını almak, bunu size karşı kullanabilecek kişilere önlem olabilir.

4- SEO : Etkili bir arama motoru optimizasyonu yaptırmak isteyenler için zengin anahtar kelimeye sahip alan adları kullanılabilinir.

Bir alan adı satın almak kolay ve ucuz bir işlemdir. Alınan alan adı düzgün kullanıldığı takdirde zamanla mutlaka faydası olacaktır.