Web site trafik analizi ciddi web sitesi sahipleri için değerli bir konudur. Etkili reklam yapmak, tanıtım yöntemlerinden hangilerine başvuracağınızı öğrenmek için bazı bilgileri bilmek gerekir. Bu bilgiler; toplam sayfa , tekil ziyaretçi ( yani ilk defa siteye uğrayan ziyaretçi ) , URL bağlantıları gibi istatistiki bilgiler içerir .

Sitenin trafik / web analiz raporlarını birkaç yolla edinebilirsiniz. Bunlardan biri hostunuza kurulu yazılımlardan ( web analizer gibi ) trafiği görüntüleyebilrsiniz. Hangi IP den kaç kişi hangi zaman aralıklarından girmiş vs. bilgileri tutar. Yada harici bir izleme kaynağı varsa, bu bir site yada yazılım olabilir, bunların vereceği kodlar yardımı ilede sitenizin kod bloğuna yerleştirerek işlemi tamamlayabilirsiniz . Çoğu kullanıcının aşağıdaki kavramları doğru anlaması gerekmektedir;

Eşsiz Ziyaret

Her IP den gelen bilgisayarların genellikle 24 saat diliminde bir kere siteye uğramasıdır. Ne kadar sayfa dolaşırsa dolaşsın her giriş tek ziyaret olarak algılanır. Sitelerin trafik analizlerinde en büyük etken budur.

Sayfa Gösterimi

Ziyaretçilerin sitede gezdiği toplam sayfa sayısının , tekil ziyaretçiye bölünmesiyle elde edilen sayıdır.

Hit

Eşsiz ziyaretten gelen talep ve aynı IP ‘ lerin tekrar siteye uğrayamasıyla oluşan toplam sayıdır.

Tarayıcı Çözünürlüğü – İşletim Sistemi

Sitenize gelen ziyaretçilerin tarayıcılarının ve işletim sistemlerinin özelliklerine bakarak eğer çoğunluğunun belli bir yönelimi varsa sizde sitenizi gelen ziyaretçilerin durumuna göre tekrar hazırlarsınız. Örneğin gelen ziyaretçilerin %80’ i 1280×800 çözünürlük kullanıyorsa, siteleri 1024×768 hazırlmazsınız.

Bu bilgiler ışığında sitenizin trafik analizini yaparak, maximum düzeyde performans sağlayabilirsiniz